ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 انواع مختلفی از استخدام در کانادا وجود دارد که با دانستن تفاوت هر کدام می‌توانید بهترین نوع اشتغال را بسته به نیازتان برای خود انتخاب کنید.

استخدام دائم و در مقابل آن استخدام موقتی :

  دراستخدام دائم ( permanent ) ، کارمند معمولا پکیجی دریافت می‌کند که شامل حقوق پایه و بیمه‌ی سلامت است و احتمالا حاوی پاداش، دریافت سهام شرکت،پرداختهای تشویقی و غیره نیز باشد. کارمندهای استخدام دائم معمولا فرصت تحصیل وارتقاء موقعیت دارند. در این نوع استخدام کسری‌هایی از حقوق نیز وجود دارد که کارمند و کارفرما هر دو باید بپردازند. همانند بیمه، مالیات بر درآمد، بازنشستگی و ... به علاوه ، این حالت واجد شرایط حمایت دولت بوده و شامل پرداخت بیمه‌ی اشتغال می‌شود.

اما در مقابل ، گاهاً کارفرماها نیازمند این هستند که فردی را به طور موقت جایگزین یکی از کارمندان خود کنند. مثلاً اگر کارمندی مرخصی زایمان یا مرخصی نگهداری از نوزاد  گرفته باشد یا اینکه به دلیل بیماری مدت قابل توجهی را در مرخصی به سر ببرد، شرکت اقدام به استخدام موقتی می نماید. این نوع مشاغل را Temporary Position (شغل موقتی) یا Temp می گویند. مدت زمان استخدام موقتی ممکن است از چند ساعت تا چندین ماه باشد. 

استخدام تمام وقت در مقابل آن پاره وقت :

استخدام تمام وقت یا Full-time به معنای آن است که شما حداقل 37.5 ساعت  در هفته  کار کنید. گاهی اوقات تعداد ساعت کار در هفته بیشتر بوده و ممکن است تا 48 ساعت در هفته نیز برسد. بسته به استانی که در آن شاغل هستید محدودیت هایی برای کارفرما وجود دارد و نمی تواند از شما بیشتر از تعداد ساعت معینی در هفته توقع کار کردن داشته باشد. اما بسته به اینکه کار شما شیفتی باشد یا خیر ممکن است ساعت هایی که باید سر کار حاضر باشید متفاوت باشد.

 حال اگر تعداد ساعت کار در هفته کمتر از 37.5 باشد،  کار شما پاره وقت Part-timeمحسوب می شوداکثر کارهای پاره وقت، شغل‌های خدماتی هستند و در صنعت بیمارستان، فروشگاه‌های مواد غذایی، خرده فروشی‌ها و غیره یافت می‌شوند. بسته به شرکت استخدام کننده، این شغل‌ها درآمد متفاوتی دارند اما معمولا حداقل پرداختی را دارند. در حال حاضر 10 تا 15 دلار کانادا برای هر ساعت کار در مشاغل ذکر شده پرداخت می شود.

استخدام قراردادی :

در این نوع استخدام  بر طبق پروژه‌ای که فرد انجام می‌دهد حقوق دریافت می‌کند و معمولا مزایایی ندارد. فرد مدت محدودی در استخدام است مگر اینکه قرارداد تمدید شود. کارمندهای قراردادی نباید مبلغی برای بیمه‌ی اشتغال یا برنامه‌ی بازنشستگی بپردازند. مالیات بر درآمد هم در پایان سال پرداخت می‌شود. کارمندهای قراردادی ممکن است واجد شرایط بیمه‌ی اشتغال دولت باشند، اما تصمیم نهایی بر عهده‌ی نهادهای مربوطه می‌باشد. استخدام قراردادی بسیار شبیه استخدام موقتی است ولی خاصیت آن این است که بیشتر برای تامین نیروی مورد نیاز برای یک پروژه صورت می گیرد تا جایگزینی کارمندی که برای مدتی امکان کار کردن ندارد.در ضمن کسی که به صورت قراردادی فعالیت می کند برخی امتیازات مالی و مالیاتی خواهد داشت.

کار بدون وابستگی Freelance

این نوع قردادهای کاری معمولا مختص نویسندگان یا به طور کلی هنرمندان و ورزشکاران می باشد. در کار Freelance  شخص متعهد می شود مطلب یا کتاب یا اثری را برای کسی یا شرکتی آماده کرده بدون آنکه استخدام آن فرد یا شرکت شود.  برای فریلنسری کار کردن  لازم است شماره‌ی GST فردی داشته باشید که از آژانس درآمد کانادا قابل دریافت می‌باشد.

کارآموزی :

دانشگاه ها و کالج ها معمولا برای مدت معینی دانشجویان خود را به شرکت ها یا کارخانه جات فرستاده تا کار یاد بگیرند که به  آن Field Placement  یا Work Practicum  گفته می شود . اصطلاح Co-op هم در این باره مرسوم است. این نوع فعالیت ها موقتی بوده و معمولا حقوق بسیار کمی هم پرداخت می شود ولی ممکن است به استخدام دائم تبدیل شود.

نوع دیگری از کارآموزی هم هست که به آن Internship می گویند و  مختص کسانی است که تحصیلاتشان کامل شده  اما برای گرفتن مدرک تحصیلی یا مجوزهای کاری باید مدت معینی را کار کنند.

شغل های تابستانی Summer Positions/Jobs :

شغل های تابستانی معمولا بین ماه های جون تا سپتامبر در دسترس هستند .. در این ماه ها نیاز به کارمندان و کارگران موقتی زیاد می شود چرا که خیلی از کارمندان دائمی شرکت ها به مرخصی می روند. از طرف دیگر افزایش تعداد مسافران و هوای مساعد تابستان شغل های موقتی جدیدی را ایجاد می کند.

کارهای داوطلبانه:

انجام کارهای داوطلبانه تاثیر زیادی در پیدا کردن شغل در کانادا دارد چون  هم سابقه‌ی کارکانادایی پیدا می‌کنید، هم نشان می‌دهید که به دیگران اهمیت داده و بدون توقع درآمد حاضر به خدمت هستید. خیلی از کارفرمایان کانادایی، انجام کارهای داوطلبانه‌ی کاندید شغلی را در رزومه‌ی او مد نظر قرار می دهند.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

از اولین هزینه های قابل توجهی که یک مهاجر در کشور مقصد باید در نظر بگیرد اجاره یا خرید مسکن است. خانه ها در کانادا با توجه به انواعشان از ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی برخوردارند. در این مطلب به معرفی انواع مختلف خانه در این کشور میپردازیم.


Single-family homes  خانه های مستقل

به خانه های تک خانواده نیز خانه های "مستقل" (detached ) گفته می شود. این مدل خانه های مستقل تنها یک خانوار واحد را در خودش جای میدهند و به هیچ ساختمان دیگری متصل نیستند.

 Condominiums and apartments کاندوها و آپارتمانها

این نوع مسکن چندین خانواده را در داخل یک ساختمان جای میدهد و در هر کلان شهر بزرگی در سراسر جهان نمونه هایش دیده می شود. تفاوت بین "کاندومینیوم" یا "کاندو" و "آپارتمان" ناشی از وضعیت مالکیت در آنها است، نه اختلافات شکلی و فیزیکی.

آپارتمان ها معمولاً متعلق به یک شرکت واحد هستند که به افراد جداگانه اجاره داده می شوند. به این معنی که تمام مستاجران در یک ساختمان آپارتمانی اجاره دار هستند، نه مالک. اما واحدهای موجود در کاندوها متعلق به اشخاص هستند. در واقع اگر شما با اجاره ی یک کاندو به شخص اجاره می پردازید نه یک شرکت.

Townhomes خانه های شهری

خانه های شهری خانه های مستقلی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند، بصورتی که یک یا دو دیوار بین خانه های مجاور مشترک است. خانه های شهری  به طبقه همکف دسترسی دارند، به طور معمول در دو تا سه طبقه قرار میگیرند و گاهاً پیش می آید که گاراژ پارکینگ خودشان را با خانه ادغام میکنند. خانه های شهری اغلب توجه خانواده های جوانی را جلب میکنند که به دنبال تعویض محل سکونتشان از  کانکس ها هستند.

Duplexes دوبلکس

به دوبلکس ها خانه های نیمه مستقل نیز گفته می شود. این خانه ها با دو ورودی و آدرس جداگانه به دو قسمت تقسیم می شوند. خانه های دوبلکس اغلب منجر به درآمدزایی قوی میشوند و با قیمت پایین تری نسبت به خانه های تک خانواری به فروش میروند. در کلگری خانه ی دوبلکس ساختمانی تعریف میشود که شامل دو واحد مسکونی است، یکی  بالای سر دیگری واقع شده و هرکدام ورودی جداگانه ای دارند.

Laneway Homes خانه های گذرگاهی

این مدل خانه ها بصورت کوچکتر و جداگانه ای در قالب یک منزل تک خانواری شکل گرفته است. این خانه های نسبتا جدید که اغلب رو به یک مسیر باریک یا کوچه میباشند ظهورشان  از شهرهای پر جمعیت کانادا بوده است. به دنبال برنامه شهر ونکوور مبنی بر افزایش تراکم خانه ها در محله های قدیمی، در حال حاضر این خانه ها یکی از محبوب ترین انواع خانه در این شهر میباشند. تفاوت این نوع خانه ها با خانه هایCoach  در این است که طبقه بندی نمی شوند و در نتیجه به صورت جداگانه فروخته نمیشوند. برای اشخاصی که به دنبال درآمد حاصل از اجاره هستند، خرید خانه های گذرگاهی می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد.

Coach Homes

این مدل مسکن خانه های کوچیکی مشابه خانه های گذرگاهی هستند که بعنوان بخشی از یک خانه تک خانواری معمولاً در قسمت پشتی این نوع خانه ها قرار میگیرند. همانطور که اشاره کردیم تفاوت اصلی آنها با خانه گذرگاهی این است که یک خانه Coach  می تواند به صورت طبقه بندی شده و به تنهایی فروخته شود. خانه های coach به طور معمول بزرگتر بوده و شامل حیاط میشوند، در حالی که خانه های گذرگاهی به این شکل نیستند. این مدل خانه ها همچنین می توانند منبع درآمد خوبی برای صاحبان خود فراهم کنند و از طرف دیگربا قیمت مناسبی که دارند میتوانند در شهرهای متراکم و گران گزینه های مقرون به صرفه تری باشند.

Micro-Lofts  

این دسته از خانه ها میکرو کاندو نیز نامیده میشوند. میکرولافت ها که در سال 2009 در شهر ونکوور شکل گرفتند، آپارتمان ها یا کاندوهای کوچکی هستند که به طور متوسط ​​مساحتی حدود 300 فوت مربع را در بر میگیرند. آنها در شهرهای پرجمعیت در میان کسانی که به دنبال خانه های مقرون به صرفه هستند محبوبیت قابل توجهی بدست آورده اند. از زمان معرفی شان برای اولین بار در ونکوور، میکرولافت ها با رواج یافتن در شهرهای ویکتوریا (Victoria) و سوری (surrey) اکنون دامنه ی محبوبیتشان به سمت شرق این کشور کشیده میشود.

Co-op خانه های تعاونی

خانه های Co-op یا تعاونی از لحاظ ظاهری و عملکردی مانند کاندو و آپارتمان هستند، اما ترتیب مالی و قانونی در آنها متفاوت است. در این خانه ها اشخاص با خریدشان صاحب واحد خاصی نمیشوند. در عوض درصدی از مالکیت ساختمان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. مالکان در این خامه ها مانند سهامداران کل هستند اما واحد خود را بصورت تعاونی اجاره می کنند. مزیت Co-op در مقایسه با کاندو چیست؟ در خانه های Co-op سهامدارن میتوانند در صورت نپسندیدن خریدار جدید، او را از خرید خانه منع کنند. البته انجمن تعاونی در این خانه ها  تنها به دلیل عدم شایستگی های مالی و/ یا  پیروی نکردن از قوانین تعیین شده توسط انجمن، میتوانند خریدار مد نظر را رد کنند.

Mobile Home خانه های متحرک

خانه های موبایلی سازه هایی متحرک و ارزان هستند که می توان آنها را یدک کشی کرد، اما برای یدک کشیدن مکرر مانند یک وسیله تفریحی طراحی نشده اند.  پارک هایی برای استقرار خانه های سیار وجود دارد که فرد مالک خانه تنها برای جایی که در آن پارک میکند اجاره میپردازد. در مواردی دیده میشود که افراد با نگه داشتن این خانه ها در زمین ملک خودشان، در آنها زندگی می کنند.Copyright © 2019 - 2021 ICGCI Immigration Group . All rights reserved.